liposuction

Liposuction

Vücut konturunu bozan yağ birikimlerini neredeyse iz bırakmaksızın uzaklaştırmaya yarayan işlemdir. Bilindiğinin aksine kilo verme gibi bir işlem için kullanılmaz ve vücudunuzda bir türlü kurtulamadığınız bölgesel yağlar var ise ve sağlıklı iseniz uygulanması doğrudur. Bu işlemle alınan yağlar vücudun diğer bölgelerinde kalıcı dolgu olarak kullanılabilir. Bunun için toplanan yağlar aspiratör yerine enjektörde biriktirilir.

Operasyon süresi ve ameliyat sonrası süreç ne kadar geniş alanda yağ alındığına bağlıdır. İşlemden sonra hastalar 6 hafta süreyle korse kullanmak zorundadırlar. Liposuction işlemi bölgeye yakın bir alandan yaklaşık 0.5 cm'lik bir kesi ile gerçekleştirildiğinden kesi izi kaygısı duyulmasına gerek yoktur. Ayrıca sadece kadınlar için değil erkekler için de özellikle jinekomastide kullanılan bir tekniktir.

Operasyon sonrasında, operasyon sahasına baskı uygulayan korseler ile cildin kendini toparlaması desteklenir ve belki de işlemin başarısını etkileyen en önemli etmen cildin esnekliğidir.

Liposuction işleminin en başarılı olduğu alanlar meme veya karın gibi bölgelerde kontur düzeltimi (küçük fazlalıklarda), diz içi, basen, uyluk içi, alt karın bölgesinde vajina veya penisin gömülmesine neden olan fazla yağ biriken bölge ve çene altı gibi lokalize yağ birikim alanlarıdır.

Operasyon sonrasında kilo alımı istenmeyen bir durumdur ve hem operasyonun yararını azaltır hem de yüzey bozukluklarına yol açabilir. Ancak kilo verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Liposuction ile alınan yağ miktarı en fazla 5 litre olabilir. Bu sınırın üzerinden operasyona bağlı gelişebilecek riskler mevcuttur. Liposuction işleminin en önemli komplikasyonu yağ embolisidir. Çok çok nadir görülen bir komplikasyondur ancak ciddi anlamda hayatı tehdit edebilecek bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-diklestirme

Meme Dikleştirme

Özellikle kilo alıp verme süreçleri veya emzirme sonrasında meme sarkması olabilir. Dolgunluğu yeter..

Devamını Oku
genel-bilgiler

Genel Bilgiler

Estetik cerrahi adına, gün geçmiyor ki "yeni" ile başlayan bir teknik, uygulama veya cihaz manşet ol..

Devamını Oku
karin-germe

Karın Germe

Kilo alıp verme veya doğum sonrası karın cildinde sarkma sık görülen bir durumdur. Cildin elastikiye..

Devamını Oku
Whatsapp
Facebook
Twitter
Instagram
Online Randevu