Keloid tedavisinde basamaklar kremler, silikon baskı tedavileri, steroid enjeksiyonları ve radyoterapi şeklinde ilerlemektedir. Cerrahi denenebilir ama nüksetme oranı çok yüksek olduğundan fazlaca tercih edilmemektedir. En son seçenek radyoterapi olup tahmin ettiğiniz üzere hiç masum bir çözüm değildir. Özellikle gençlerde hele kulak gibi bir bölgeye uygulanacak radyoterapi baş - boyun kanserlerine davetiye çıkarmak anlamına da gelmektedir. Benim önerim; baskı ve enjeksiyon tedavisinden sonuç alamadıysanız, eğer keloid cerrahi olarak alındığında estetik bir bozukluğa yol açmayacak durumda ise, cerrahi ve hemen sonrasında başlanacak bir silikon baskı tedavisinin denenmesi olacaktır.

Öncelikle kremler hakkında ispatlanmış ve ümit verici hiçbir veri olmadığından size bir şey söylemem mümkün değil.. Yüzünüzün durumuna göre kremden daha ciddi önlemler almanızı öneririm.

Dikişler özel bölgelerde olduğundan izler çok dikkatli bakıldığında zorlukla seçilebilir ancak tabii ki bu sizin yara iyileşme durumunuz ve cilt renginizle de yakından ilişkilidir.

Whatsapp
Facebook
Twitter
Instagram
Online Randevu