yuz-estetigi

Yüz Estetiği

Yüz Germe

Yüzümüz ne yazık ki zamanla yer çekimine yenik düşer. Yer çekimi, mimik kaslarının etkisi ve güneş ışınları yaşlı bir görüntünün en önemli nedenlerindendir. Yer çekiminin etkisi ile yüzü yerinde tutan bağlarda gevşeme, deri esnekliğinin zamanla azalması ile de sarkmalar oluşur. Özellikle yanak alt yüz bölgesindeki sarkma kişiyi yorgun ve yaşlı gösterir. Estetik cerrahi bu probleme yüz germe adı altında toplanan ameliyatlarla çözüm bulmuştur. Bir çok farklı teknik tanımlansa da temel amaç sarkan dokuları tekrar eski yerine getirmektir.

Standart yüz germe işlemi yaklaşık 3 saattir. Operasyon sonrası 1. gün, sızan kanı dışarı almaya yarayan dren denilen ince borular alınır. Yüzdeki şişlik yaklaşık 2 hafta içinde geriler. Yüz germe endoskopik olarak saç içinden yapılan birkaç adet 2 cm’lik kesi ve ağız içinden yapılan kesiler ile yapılabileceği gibi kulak önünden başlayıp kulak arkasına ve enseye uzan bir kesi ile de açık şekilde yapılabilir. Böyle bir kesi ile yüz cildinin fazlası atılabilir ve aynı anda boyun germe işlemi de uygulanabilir.

Yüz germe işlemi benzeri sadece ipler kullanılarak çok kısa sürede ve muayenehane şartlarında yapılabilen işlemler de mevcut olup, bu tekniklerde iplerin kopması veya enfekte olması durumlarında operasyon gerektirmesi, kalıcılıklarının yüz germeye göre çok kısa oluşu gibi dezavantajlar içerir.

Her estetik girişimde olduğu gibi, yüz germe konusunda da hastanın psikolojisi ve operasyona bakışı çok önemlidir. Bazı hastalar yüz germe sonrasında, yüzün tüm bölgelerinin, müdahale edilmeyen noktaların dahil değişeceği şeklinde kendi kafalarında oluşturdukları yeni yüz şeklini operasyondan sonra beklemektedirler. Bu tip bir beklenti içinde bulunan hastanın önce mutlaka psikolojik tedavi alması gerekmektedir.

Orta Yüz Germe

Yüz germe işlemlerinden biri olup özellikle sarkmış durumdaki göz altına uzanan yanak bölgesinin yerine getirilmesi işlemidir. Alt göz kapağı germe ile birlikte uygulanabilir. Ortalama 2 saatlik bir işlem olup operasyondan 1 gün sonra gündelik hayata dönülebilir.

Yüz germe işleminin içinde değerlendirilmesi gereken işlemler olup çok kısa süreli operasyonlardır. Saçlı deri içerisinden yapılan küçük kesilerle gerçekleştirilebilirler ve aynı gün hastalar evlerine dönebilirler. Dikiş izleri saçlı deri bölgesinde kaldığından görünmez.

Alın Germe ve Kaş Kaldırma

Alın, genellikle mimik kasları etkisiyle kırışan ve yaşla cildin gevşemesi ile bir miktar aşağı yer değiştiren bir bölgedir. Kaşlarda buna uyarak zamanla bir miktar yükseklik kaybına uğrarlar ve hatta bu sarkma göz kapaklarını da etkiler. Kırışık ve sarkık bir alın ile birlikte düşük kaş ve cilt fazlası olan bir göz kapağı, hem kişinin yüzüne yorgun bir ifade verir hem de görme alanı ile ilgili problemlere sebep olabilir. Kişinin alın kaslarını kullanarak kaşlarını yukarı kaldırma refleksini tetikler.
Bunun sonucunda bu kasların sürekli kullanımı sebebi bir türlü anlaşılamayan kronik baş ağrılarına sebep olabilir.
Alın germe işleminde tüm alın bölgesi kaşlara kadar kemik üzerinden serbestlenir ve uygun yerlerden iplerle asılır. Gerekiyorsa saçlı deriden fazlalık cilt çıkarılabilir.
Son yıllarda popüler olan sadece iple asma teknikleri oldukça etkileyici görülse de kopma, dokuda yırtılma sonucu eski haline dönme gibi riskler taşırlar. Yeni kelimesi estetik cerrahi için oldukça tehlikelidir. Bazen gerçekten yeni daha iyi olabilirken sıklıkla yeni eskiyi aratan komplikasyonlar taşımaktadır. Bu nedenle yeni teknik, yeni cihaz, son teknoloji gibi kelimelerin çekiciliğine hemen kapılmayıp hakkında biraz araştırma yapmak daha uygun olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

botoks

Botoks

Besin zehirlenmesine yol açan Clostridium Botilinium adlı bakterinin felç etkisi oluşturan zehirinin..

Devamını Oku
iple-aski

İple Askı

Özel üretilmiş iplerle yüz bölgesinde badem göz estetiği, kaş asma, yüz germe ve boyun germe işlemle..

Devamını Oku
dolgu-uygulamalari

Dolgu Uygulamaları

İlerlemiş ve Botoks sonrasında gerilemeyen kırışıklıklarda, derin yanak çizgisinin silikleştirilmesi..

Devamını Oku
Whatsapp
Facebook
Twitter
Instagram
Online Randevu